NEWS Helpmann Awards nominees 2015 Announced

Yesterday the 2015 Helpmann award nominees were announced. The Helpmann awards are the biggest awards in the Australian live performance industry and categories range from dance to comedy to classical music. The winners will be announced at the awards ceremony on the 27th July 2015 (and broadcast live on foxtelarts)

the Helpmann awards//classical music category//facebook

This year WA had a strong presence with 2 of the 2015 PIAF operas – Madame Butterfly and the Rabbits – nominated for multiple awards, and Asher Fisch scoring a nomination for his performance with last year’s WASO Beethoven festival. As for who will win, well I’m sure there’s a bookie somewhere taking bets, but for the instrumental categories my money is on ACO, and William Christie, and for opera I’m hoping hard that the SA opera’s Phillip Glass trilogy picks up a few wins (at least).

Below are a list of the 2015 awards in the classical music category

The Classical Music Awards

Best Chamber and/or Instrumental Ensemble Concert

Goldner String Quartet, Musica Viva International Concert Series National Tour (Goldner String Quartet for Musica Viva Australia)
Les Arts Florissants and Le Jardin des Voix â jardin à l’italienne (Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House and PIAF)
The Sixteen (Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House, PIAF, QPAC and The Australian National University School of Music, Llewellyn Hall)
Stephen Hough in Recital (Sydney Symphony Orchestra)

Best Individual Classical Performance

Asher Fisch (Beethoven Festival – West Australian Symphony Orchestra)
Christian Tetzlaff (Christian Tetzlaff – Melbourne Recital Centre)
Emanuel Ax- Official Page (The Beethoven Piano Concertos – Sydney Symphony Orchestra)
William Christie (William Christie – Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House and PIAF)

Best Symphony Orchestra Concert

The Damnation of Faust (Melbourne Symphony Orchestra)
Mahler 3 (Melbourne Symphony Orchestra)
Reflections on Gallipoli (Australian Chamber Orchestra)
Tafelmusik’s House of Dreams (Musica Viva Australia)

Best Direction of an Opera

David McVicar (Faust – Opera Australia)
David McVicar (Don Giovanni – Opera Australia)
Leigh Warren (Philip Glass Trilogy – State Opera of South Australia)
Paul Curran (Faramondo – Brisbane Baroque, in association with QPAC)

Best Female Performer in a Supporting Role in an Opera

Anna Devin (Faramondo – Brisbane Baroque, in association with QPAC)
Anna Starushkevych (Faramondo – Brisbane Baroque, in association with QPAC)
Nicole Car (Don Giovanni – Opera Australia)
Taryn Fiebig (Don Giovanni – Opera Australia)

Best Female Performer in an Opera

Caitlin Hulcup (Iphigenie en Tauride – Pinchgut Opera)
Jennifer Rivera (Faramondo – Brisbane Baroque, in association with QPAC)
Latonia Moore (Aida – Handa Opera on Sydney Harbour – Opera Australia)
Nicole Car (Faust – Opera Australia)

Best Male Performer in a Supporting Role in an Opera

Christopher Lowrey (Faramondo – Brisbane Baroque, in association with QPAC)
Shane Lowrencev (Don Giovanni – Opera Australia)
Teddy Tahu Rhodes (Faust – Opera Australia)
Warwick Fyfe, Baritone (The Flying Dutchman – Victorian Opera)

Best Male Performer in an Opera

Adam Diegel (Madama Butterfly – English National Opera, Metropolitan Opera and Lithuanian National Opera, in association with West Australian Opera and PIAF)
Christopher Purves (The Perfect American – Brisbane Festival and Opera Queensland, in association with QPAC and Griffith University)
Claudio Sgura (Tosca – Opera Australia)
Michael Fabiano (Faust – Opera Australia)
Teddy Tahu Rhodes (Don Giovanni – Opera Australia)

Best Opera

Faramondo (Brisbane Baroque + QPAC)
Faust (Opera Australia)
Madama Butterfly (English National Opera, Metropolitan Opera and Lithuanian National Opera, in association with West Australian Opera and PIAF)
The Philip Glass Trilogy (State Opera of South Australia)

 Other Awards

These are more general awards that are available to all live productions, but listed below are the classical music nominees within each category.

Best sound design

Geoff Cobham (The Philip Glass Trilogy – State Opera of South Australia)
Paule Constable (Faust – Opera Australia)

best scenic design

Dan Potra (The Perfect American – Brisbane Festival and Opera Australia + QPAC & Griffith University)

Best costume design

Gabriela Tylesova (The Rabbits – Opera Australia and Barking Gecko Theatre Company + West Australian Opera, Perth International Arts Festival & Melbourne Festival)
Gary McCann (Faramondo – Brisbane Baroque + QPAC)

The Rabbits

The Rabbits were also nominated in a few other categories – for Best new Australian Work, The best presentation for Children, and for best original score.